Wybierając drzwi dla psa lub kota kierujemy się przede wszystkim rozmiarem przejścia i jego właściwościami mechanicznymi oraz termicznymi. Drzwi mają służyć cały rok, a większość tanich klapek dla zwierząt nie zabezpieczy jednak domu przed chłodem czy wiatrem. Dużo zależy też od rozmiaru planowanego przejścia.

Dobrze dobrane drzwiczki pod względem rozmiaru przejścia powinny zachować pewien margines przestrzeni dla przechodzącego przez nie psa lub kota. Przyjmuje się, że dla kotów oraz dla większości psów mniejszych ras do wagi około 7 kg wystarczy przejście oferujące około 15 cm wysokości.


Przy wadze psa ras średnich do około 18 kg, otwór przejścia nie powinien być mniejszy niż 20 cm. Rasy średnie większe do wagi około 40 kg wymagają odpowiednio przejścia o wymiarze ca. minimum 30 cm. Dla psów ras dużych powyżej 35 kg wysokość przejścia powinna wynosić nie mniej niż 40 cm.

Drzwi dla psa należy również podzielić na klasyczne drzwi w których rama wykonana jest z plastiku lub drzwi wykonane w oparciu o ramę aluminiową, którą można pomalować na dowolny kolor. Ramy aluminiowe, choć droższe w zakupie lepiej wytrzymują trudy eksploatacji i nie pękają tak często z biegiem czasu, co zdarza się przy mocno eksploatowanych drzwiach dla psów z ramą plastikową.

  

Czym większy pies tym większy problem z … ciepłem. Duży rozmiar przejścia to również znacząca utrata ciepła przez otwór psiego przejścia. Rozwiązaniem mogą być drzwi dla psów w wersji energooszczędnej. Jednym z rozwiązań jest zastosowanie w przejściu dla psa dwóch osobnych klapek po stronie zewnętrznej i wewnętrznej. Takie rozwiązanie powoduje, że pomiędzy klapami powstaje śluza powietrzna zabezpieczająca dom przed wiatrem i ograniczająca wychładzanie pomieszczeń. Innym rozwiązaniem są drzwi z klapami typu LEXAN DUAL PANE. Gruba warstwa panelowa wraz z zastosowanym potrójnym systemem uszczelek oraz magnesom z każdej strony przegubów klapki (System All Weather) jeszcze szczelniej domyka przejście. Nie sprawia to jednak trudności w otwieraniu drzwiczek przez psa. Tego typu zawiasy pracują bardzo lekko i dużo ciszej niż klasyczne klapki. Co ważne, klapy tego typu są również odporne na silny wiatr o prędkości nawet do 50 km/h. Poniżej dwa przykłady tego typu drzwi z serii EasyPet Doors Cold & Heat oraz Energy Saver.

  

Kolejną kwestią jest zabezpieczenie przejścia przed intruzami. Wybierając drzwi dla psa warto zwrócić uwagę by były one zabezpieczone dodatkowo zasuwą montowaną od strony wewnętrznej, co może okazać się przydatne w czasie dłuższych wyjazdów.

Złodzieje? Wybrane modele drzwi dla psów 
EasyPet Doors w wersji Security wyposażono również w alarm dźwiękowy.

Przejdź do kategorii: Drzwi dla psów
DogtraEasyPetEasyPet DoorsInnotekNum'axesPetSafe