Szczekanie i wycie psa to nie lada problem. Co robić ? Jak wyjść z opresji ?

W niektórych sytuacjach szczekanie lub wycie psa może być naprawdę uciążliwe dla otoczenia i powoduje niepotrzebne napięcia między sąsiadami. W skrajnych sytuacjach może być również powodem dla którego trzeba się pozbyć psa. O ile wyrażanie przez psa emocji szczekaniem należy uznać za coś jak najbardziej normalnego to należy jednak pamiętać, że długotrwałe ujadanie nie zawsze będzie akceptowane przez otoczenie. 

Co robić ?
 
Jednym ze skutecznych rozwiązań eliminujących nadmierne szczekanie i wycie psa jest dobrze dobrana obroża antyszczekowa. Należy jednak pamiętać, że o ile taka tresura jest szybka i niezwykle skuteczna to pies nie powinien nosić obroży antyszczekowej dłużej niż przez 12 godzin dziennie.

szczekanie psaDobra obroża antyszczekowa czyli jaka ?

Bezpieczeństwo psa - przede wszystkim. Wybierając obrożę antyszczekową sprawdź przede wszystkim czy posiada ona certyfikat CE. Na rynku pojawia się coraz więcej niesprawdzonych urządzeń i różnych trenażerów dla psów z rynku chińskiego. Wątpliwa jakość tych urządzeń może być zagrożeniem dla Twojego psa. Warto również zwrócić uwagę na dodatkowy certyfikat ECMA. Producenci, którzy przystąpili do tej organizacji zapewniają wysoki standard i jakość oferowanych produktów. 

Restrykcyjnie określone są również normy impulsów elektrostatycznych (siła, długość). Obroże z certyfikatem ECMA posiadają również zabezpieczenia przed niewłaściwym czy niekontrolowanym użyciem, tak by naszemu pupilowi nie stała się krzywda. 

Niektórzy producenci (Dogtra, SportDOG) oferują wzmocnione obroże antyszczekowe (zarówno impuls jak i budowa obroży) odpowiednie dla psów dużych ras. Na rynku są również elektryczne obroże antyszczekowe przeznaczone dla mniejszych psów, które charakteryzują się wyjątkowo niską wagą odbiornika obroży (w czym celuje marka PetSafe).

Należy pamiętać, że obroże antyszczekowe można stosować u psów, które skończyły 6 miesięcy i potrafią już kojarzyć związki przyczynowo - skutkowe. Systemy służące do ograniczenia uporczywego szczekania lub wycia psów dzielą się na trzy główne grupy produktowe w zależności od sposobu działania:
  • antyszczekowe obroże ultradźwiękowe oraz systemy ultradźwiękowe stacjonarne
  • obroże sprayowe na szczekanie psa działające w oparciu o zapach
  • elektroniczne obroże antyszczekowe z impulsem elektrostatycznym
Systemy i elektroniczne obroże ultradźwiękowe

System tego typu to zazwyczaj nadajnik utradźwięków wyposażony w mikrofon. Gdy pies zaczyna szczekać nadajnik emituje nieprzyjemne dla ucha psa dźwięki. Jednak niektóre systemy opierają się na detektorze szczekania umieszczonym w obroży zakładanej psu co rozwiązuje problem małego zasięgu działania. Systemy tego typu sprawdzają się raczej podczas szkolenia psów mniejszych ras, które podatne są na tego typu stymulację i ich skuteczność bywa stosunkowo niska. 

Antyszczekowe obroże zapachowe

Elektroniczne obroże zapachowe są ciekawą alternatywą dla wszystkich, którzy z pewnych powodów obawiają się lub nie mogą zastosować najbardziej popularnych obroży elektronicznych. Obroże zapachowe działają na zasadzie detekcji szczekania i wyzwalają niewielką dawkę nieprzyjemnego dla psa zapachu (najczęściej jest to zapach cytrynowy lub neutralny). Niektóre modele, na przykład takie jak Deluxe marki PetSafe posiadają czujnik wibracji krtani. Minus takiej obroży to stosunkowo wysoki koszt eksploatacji - system wymaga dokupywania spayu uzupełniającego.

Tego typu rozwiązania sprawdzają się podczas tresury psa w domu, w pomieszczeniach zamkniętych. Na zewnątrz, przy lekkich podmuchach wiatru spray może nie być już tak skuteczny.

Elektroniczne obroże antyszczekowe

Najbardziej popularne i najskuteczniejsze rozwiązania do wyeliminowania natarczywego szczekania lub wycia psa. Większość obroży posiada wbudowany czujnik wibracji krtani. Umożliwia to oduczenia psa również takich zachowań jak wycie i warczenie. Decydując się na zakup obroży elektronicznej warto zwrócić uwagę na możliwość zaprogramowania siły impulsu elektrostatycznego. Odradzamy wszelkie obroże bez tej funkcji. W przypadku wiodących producentów obroża antyszczekowa posiada trzy lub więcej programy pracy związane z siłą impulsu elektrostatycznego, tak aby było możliwe dostosowanie trybu pracy do wielkości i wagi danego psa, a co za tym idzie tresura psa była szybka i skuteczna.

Ciekawym rozwiązaniem w niektórych tego typu obrożach jest ostrzeganie dźwiękowe. Przed wysłaniem impulsu elektrostatycznego, obroża wydaje dźwięk ostrzegawczy. Dzięki temu w późniejszych fazach tresury psy przestają szczekać, gdy tylko usłyszą ten dźwięk.

Obroże te dzielą się również na dwie grupy ze względu na sposób zasilania na:

- zasilane akumulatorkami (w zestawie z ładowarką)
- zasilane baterią

Życzymy udanej tresury psa z elektroniczną obrożą ograniczającą szczekanie i wycie.

Kliknij i przejdź do produktów tego typu w naszym sklepie.

Zobacz również prezentacje wybranych produktów poniżej.DogtraEasyPetEasyPet DoorsInnotekNum'axesPetSafe