Tresura psa nie daje efektu ? Pies dalej uporczywie ucieka z ogrodu ?
 
Rozwiązań jest na pewno kilka: od bardzo radykalnych takich jak pozbycie się pupila, poprzez ograniczenie jego swobody i budowę kojca dla psa lub montaż systemu typu elektryczny pastuch. Mało kto wie jednak, że istnieje specjalny typ elektrycznego pastucha w formie niewidocznego ogrodzenia dla psów z obrożą elektroniczną, a szybka tresura psa może przynieść niezwykłe efekty bez niepotrzebnego ograniczania wolności psa.

pies w ogrodzieDo niedawna najczęstszym rozwiązaniem tego typu problemów było ograniczenie wolności psa i wykorzystanie tzw. kojca dla psów. Budowa kojca wymaga jednak stosunkowo dużych inwestycji, zaś sam kojec dla psa nie jest zbyt dekoracyjnym elementem ogrodu. Największą wadą takiego rozwiązania jest jednak znaczące ograniczenie swobody psa i praktycznie ograniczenie jego wolności do zwykłej klatki. 

Czy nie ma innego sposobu ? Może elektryczny pastuch dla psa ?

Część osób korzysta z typowego elektrycznego pastucha. O ile jednak tego typu rozwiązania z powodzeniem sprawdzają się u bydła to jednak nie sposób nie zauważyć, że dla radosnych psów zwyczajnie się nie sprawdzają w dłuższym użytkowaniu. Sprytny pies szybko nauczy się omijać tego typu przeszkody. Są widoczne i łatwo je wymanewrować. Dodatkową wadą tego typu rozwiązań jest poza względami estetycznymi niebezpieczeństwo zadziałania tego typu urządzenia na inne zwierzęta lub ludzi. Łatwo sobie wyobrazić, że tego typu konstrukcja pojawiająca się w ogrodzie będzie stanowiła łakomą wartość poznawczą dla dzieci. A stąd tylko krok do nieszczęścia.

Rozwinięciem koncepcji elektrycznego pastucha dla bydła są systemy niewidocznych ogrodzeń elektronicznych.

Twórcy tych rozwiązań wzięli pod uwagę następujące aspekty:

- bezpieczeństwo psów i ludzi
- brak negatywnego wpływu na estetykę ogrodu
- praktycznie nieograniczone możliwości ochrony ogrodu 

Najważniejszą cechą niewidzialnego ogrodzenia jest fakt, że przewód służący do ochrony ogrodu może być zakopany, wpleciony w siatkę ogrodzeniową lub ukryty pod korą. Przewód pełni tutaj jedynie rolę anteny. Jest zaizolowany i nie kopie żadnym prądem. Do prawidłowego działania systemu nie wymagany jest również żaden fizyczny kontakt psa z przewodem. Ewentualne przerwanie przewodu spowoduje jedynie sygnalizację centralki i nie ma możliwości porażenia prądem, gdyż napięcie w przewodzie nie przekracza 12V.

Elektryczny pastuch typu niewidoczne ogrodzenie działa na zasadzie kojarzenia przez psy związków przyczynowo - skutkowych. W odróżnieniu od typowego elektrycznego pastucha dla bydła działanie systemu nie sprowadza się tylko do kopania psa prądem.

Wokół przewodu powstaje strefa zabroniona dla psa. Pies noszący obrożę elektroniczną współpracującą z niewidocznym ogrodzeniem jest w stanie rozpoznać samą bliskość takiej strefy. W większości systemów elektryczna obroża ostrzega psa dźwiękiem o zbliżeniu się do strefy zakazanej. Odległość reakcji można ustawić na nadajniku i wynosi ona zazwyczaj od 1.0 do 6.0 metrów. Pies zbliżając się do strefy zakazanej jest informowany o tym fakcie przez obrożę elektroniczną jeszcze przed bodźcem elektrostatycznym.

Dopiero jeżeli pies zignoruje ostrzeganie w elektrycznej obroży i przejdzie bliżej strefy wyznaczonej kablem, elektryczna obroża skarci go impulsem. Dzięki temu odpowiednio poprowadzony trening psa przynosi taki efekt, że pies stara się reagować nie tyle na sam impuls co jest w stanie dla własnej wygody reagować na samo ostrzeganie dźwiękowe i nie naruszać niepotrzebnie stref.

W większości przypadków szkolenie psa prowadzone przez 15-20 minut dziennie powoduje, że pies opanowuje zasadę działania takiego systemu w ciągu 5-10 dni od pierwszego treningu.

A problemy z ucieczkami psów ... nie stanowią już problemu, a ogród dalej może być piękny i bezpieczny dla zwierząt i ludzi.

Kliknij i sprawdź produkty w naszym sklepie.

Zobacz również jak przebiega tresura psa z systemem elektryczny pastuch dla psa - niewidoczne ogrodzenie, a nie kojec dla psów.

DogtraEasyPetEasyPet DoorsInnotekNum'axesPetSafe